DVI kábelek és csatlakozók

A felhasználók számára talán a legtöbb bosszúságot a DVI csatlakozó és a DVI kábel okoza. Rendkívül sok tévhit és téves információ kering róla, pedig működésük egyszerű, logikusan felépített. A DVI csatlakozó "bonyolultsága" az összetettségéből ered, mivel az analóg és a digitális képátvitelt is támogatja. Némelyikük helyettesíthető is egymással, ami további fejtörést szokott okozni.

 

2019.10.23 08:38

A DVI csatlakozót (Digital Visual Inteface) a kilencvenes évek végén fejlesztették ki, digitális vidojelek továbbítására. A DVI csatlakozó használatával kikerülhetővé vált a felesleges analóg-digitális átalakítás, lefelé pedig kompatibilis maradt a régebbi analóg (VGA / D-sub) rendszerekkel. A DVI egy analóg és digitális jelátvitelre is alkalmas összetett csatlakozó, ezért a DVI kábeleken és a DVI átalakítókon öt fajta típusa található meg. Azt, hogy melyik típusú DVI csatlakozó kerül a kábelre, a másik végén lévő csatlakozó határozza meg.


Megkülönböztetünk DVI-A, DVI-D, és DVI-I csatlakozókat. További bonyolítás, hogy a DVI - DVI kábel lehet Single Link és Dual Link típusú is, de ez csak a DVI-D és DVI-I csatlakozók esetén jöhetnek szóba. Single Link DVI esetén az átvihető maximális felbontás 1920x1200 @ 60 Hz, Dual Link DVI esetén pedig 2560x1600 @ 60 Hz. Azt, hogy egy DVI csatlakozó Dual Link vagy Single Link a csatlakozóban lévő középső 3x2 lábcsoport megléte vagy hiánya dönti el.

 

DVI-A: Kizárólag analóg jelátvitelre alkalmas. DVI-D aljzatokkal nem kompatibilis!

DVI-D: Kizárólag digitális jelátvitelre használható. A csatlakozóból hiányoznak az analóg átvitelhez szükséges érintkezők. DVI-D aljzathoz DVI-A és DVI-I dugó nem csatlakoztatható!

DVI-I: Digitális és analóg jeltovábbításra is képes csatlakozó. Kompatibilis a DVI-A és DVI-D csatlakozókkal, de fontos tudni, hogy a DVI-I kábel a DVI-D aljzathoz nem csatlakoztatható!

 

Elterjedt a DVI csatlakozók számozással való jelölése is. Ez a DVI csatlakozóban található érintkezők száma szerint van meghatározva. Az első szám a képen jobboldali érintkezőcsoprtra, a második a baloldali, külön álló érintkezőkre vonatkozik. 

DVI-A - 12+5

DVI-D Single Link - 18+1

DVI-D Dual Link - 24+1

DVI-I Single Link - 18+5

DVI-I Daul Link - 24+5

A külön álló 5 érintkezőt célszerű 1+4 érintkezőnek értelmezni. A +1 a lapos, hosszú érintkezőt jelzi, ami kivétel nélkül minden DVI csatlakozón megtalálható. A mellette lévő +4, pedig kizárólag az analóg képátvitelhez szükséges.

 

Egyszerűen és röviden összefoglalva:

ha a DVI csatlakozó 24 érintkezős "teli", akkor Dual Link

ha a középső érintkező csoport hiányzik, akkor Single Link

ha feltűnően hiányos, akkor pedig csak analóg

ha a +4 érintkező is benne van, akkor tudja az analóg átvitelt

 

Ez volt az elméleti megközelítés, azonban a gyakorlat sokszor mást mutat. Ugyanis az öt fajta DVI csatlakozó akár kettővel helyettesíthető, így egyszerűbb lesz a gyártás, viszont ez további bonyodalmat okozhat. Ez jellemzően a DVI-VGA és DVI-HDMI kábeleknél és átalakítóknál jelentkezik.

DVI-VGA kábel esetén DVI-A csatlakozóknak kell lenniük a kábelen, de sokszor DVI-I csatlakozóval helyettesítik.

DVI-HDMI kábel esetén DVI-D Single Link csatlakozóknak kell lenniük a kábelen, de sokszor DVI-D Dual Link csatlakozóval helyettesítik.

Ezek működés szempontjából teljesen egyformák, semmi különbség nincsen közöttük. Máshogy néznek ki, a nem használt érintkezők nincsenek bekötve a DVI csatlakozóban.

 

 

Webáruház készítés